28 Haziran 2014 Cumartesi

Türkiye'nin Eyfel'i: Expo Kulesi


EXPO 2016 Antalya Ajansı tarafından düzenlenen ve EXPO Kulesi Mimari Proje Yarışması'nda dereceye giren yarışmacılara ödülleri verildi. Birinciliği elde eden proje, Üçkapılar ve palmiye ağacından esinleniyor. Expo 2016 Antalya Genel Sekreteri Selami Gülay, Eyfel Kulesi'nin de 1889 yılında Expo için yapıldığını ve dünyanın sembol yapılardan biri haline geldiğini, Antalya'da yapılacak olan kulenin de Türkiye'nin Eyfel'i olacağını söyledi.


Expo 2016 Antalya Expo Kulesi Mimari Proje Yarışması'nda dereceye giren mimarlar, Rixos Downtown Hotel'de düzenlenen törenle ödüllerine kavuştu.
Törene TBMM Tarım Komisyonu Başkanı Ak Parti İstanbul Milletvekili İbrahim Yiğit, Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve çok sayıda protokol üyesi katıldı.


Mimari Proje Yarışması'na 127 proje şartnamesi alınmış, 52'si yarışma raportörlüğüne teslim edildi.
Yarışmanın seçici kurulu TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nden Prof. Dr. Nur Çağlar başkanlığında mimar Osman Aydın, İnşaat Yüksek Mühendisi Nejat Bayülke, mimar Halime Özsüt Şenol ve mimar Işıl Farukoğlu'ndan oluştu.

Seçici kurulun 20-22 Haziran günleri arasında Antalya'da gerçekleşen değerlendirme toplantıları sonucunda ilk üç ve 5 mansiyon ödülü alan proje belirlendi.
Expo 2016 Antalya Expo Kulesi Mimari Proje Yarışması'nın birincisi mimarlar Serdar Kızıltaş ve Melike Atay'ın projesi oldu.


0 yorum:

Yorum Gönder