21 Aralık 2013 Cumartesi

III. Antalya Kadın Zirvesi
Siyaset, sivil toplum, bilim ve araştırma kuruluşları başta olmak üzere farklı kesimden kadınların konuşmacı olarak katılacağı zirvenin teması “Kadın bedeni üzerinde yoğunlaşan politikalar ve kadının doğurganlık hakları”.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı tarafından ‘Kadın Dostu Kent Antalya’da “Türkiye’de Kadına Yönelik Şiddet Neden Artıyor? Neler Yapılmalı?” sorularına çözüm aramak amacıyla geçen yıl ilki düzenlenen Antalya Kadın Zirvesi büyük ses getirmişti. Yazar, aydın, politikacı ve bilim insanlarının katılımıyla gerçekleştirilen zirvenin sonunda yayımlanan sonuç bildirgesiyle kadına yönelik şiddetin durdurulması konusundaki çözüm önerileri ve kadınların talepleri somutlaştırılmıştı.
Antalya Büyükşehir Belediyesi, 21 Aralık Cumartesi günü saat 10.00’da AKM’de “3’üncü Kadın Zirvesi”ni gerçekleştiriyor. “Medyanın Kadına Yaklaşımı” konusunun işleneceği zirveye siyaset, sivil toplum, bilim ve araştırma kuruluşları başta olmak üzere farklı kesimden konuşmacılar katılacak.

Büyükşehir Belediyesi Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı, ‘Kadın Dostu Kent Antalya’da toplumda cinsiyet eşitliğini savunan, demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından olan kadının yaşamını ve haklarını irdelemek üzere 3’üncü Kadın Zirvesi’ni düzenliyor. Gelenekselleşen ve Türkiye çapında büyük ses getiren Kadın Zirvesi’nin ilkinde “Türkiye’de Kadına Yönelik Şiddet Neden Artıyor? Neler Yapılmalı?” sorularına çözüm aranmış, ikincisinde de “Kadın Bedeni Üzerinde Yoğunlaşan Politikalar ve Kadının Doğurganlık Hakları” konusu tartışılmıştı. 

MEDYANIN KADINA YAKLAŞIMI
Yazar, aydın, politikacı ve bilim insanlarının katılımıyla 21 Aralık Cumartesi günü saat 10.00’da AKM Aspendos Salonu’nda gerçekleştirilecek 3’üncü Kadın Zirvesi, ” Medyanın Kadına Yaklaşımı” Sorunlar ve Çözümleri Neler Oluyor? Neler Yapılmalı? konusunu ele alacak. Zirveye her yıl olduğu gibi yine siyaset, sivil toplum, bilim ve araştırma kuruluşları başta olmak üzere farklı kesimden konuşmacılar katılacak. Zirve kapsamında “Kadın Politikalarının Medyaya Etkisi” ve “Medya Okuryazarlığı Odağında Kadına Bakış” konulu iki panel gerçekleştirilecek.

ÜNLÜ KATILIMCILAR
Zirveye, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ve Antalya Valisi Sebahattin Öztürk’ün de katılması bekleniyor. Zirvenin konuşmacıları arasında Pınar Türenç (Basın Konseyi Başkanı), Işıl Özgentürk (Cumhuriyet Gazetesi Yazarı), Aslı Öymen (CNN Türk Program Koordinatörü), Tuluhan Tekelioğlu (Gazeteci, Yazar), Hülya Alp (TV yönetmeni- eski RTÜK Üyesi) ve Hakan Aygün (Halk TV Genel Yayın Yönetmeni) gibi medya dünyasının ünlü isimleri yer alıyor.

Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı tarafından organize edilen zirve sonunda ortak kararla oluşturulacak “Sonuç Bildirgesi” kadınların ortak sesi olacak. III. ANTALYA KADIN ZİRVESİ
 "Medyanın Kadına Yaklaşımı"
 Sorunlar ve Çözümleri Neler Oluyor? 
Neler Yapılmalı? 

21 Aralık 2013 Cumartesi, Antalya Kültür Merkezi (AKM), 
Aspendos Salonu PROGRAM 

10.00 Açılış Konuşmaları 
Prof. Dr. Mustafa AKAYDIN, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı 
Sebahattin ÖZTÜRK, Antalya Valisi 
Fatma ŞAHİN Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı 

10.30 -12.00 I. PANEL “Kadın Politikalarının Medyaya Etkisi” 
Moderatör: Hülya ALP ( TV yönetmeni- eski RTÜK üyesi) 
Pınar TÜRENÇ (Basın Konseyi Başkanı) 
Hakan AYGÜN (Halk TV Genel Yayın Yönetmeni) 
Şennur ERDOĞAN (Antalya Gazeteciler Cemiyeti Temsilcisi) 

12.00 - 12.15 Soru-Cevap // 12.15 -14.00 Yemek Arası 

14.00 -15.30 II. PANEL “Medya Okuryazarlığı Odağında Kadına Bakış” 
Moderatör: Aslı ÖYMEN (CNN Türk Program Koordinatörü) 
Tuluhan TEKELİOĞLU (Gazeteci, yazar) 
Işıl ÖZGENTÜRK (Cumhuriyet Gazetesi yazarı) 
Vildan DÖNMEZ (Antalya Kent Konseyi’nden Temsilci) 

15.30 -16.00 Soru-Cevap 

16.30 -17.00 Kahve Arası 

17.00 -18.00 Sonuç Bildirgesinin Görüşülmesi ve Onaylanması 

NOT: Program taslağındaki konuşmacılarda değişiklik yapılabilir. 

Zirve sonunda Antalya Belediye Tiyatrosu’nun özel gösterimi olan “Anam, Bacım, Avradım” adlı oyun ABT Hüsnü Karakaş Sahnesi’nde saat 20.00’de sergilenecektir.


0 yorum:

Yorum Gönder