14 Mart 2014 Cuma

Kovada Gölü Milli Parkı


Antalya City Blog bölgemizi gezip, fotoğraflayıp tanıtmaya devam ediyor. Sizler için Kovada Gölü Milli Parkı'nı ziyaret ettik. 

Öncelikle Kovada Gölü Milli Park'ı hakkında kısa bilgi verelim: Kovada Gölü Akdeniz Bölgesi’nin Isparta ili sınırları içindedir. 1970 yılında Milli Park ilan edilmiştir. Yüz ölçümü 6.551 hektardır ve 900 metre yüksekliktedir. Eğirdir Gölü’nün güneye devamı olan Kovada Gölü, aradaki dar bölgenin alüvyonlarla dolması sonucu ayrı bir göl halini almıştır. Jeolojik olarak karstik tektonik bir polye olan göl, Eğirdir ve Beyşehir Göllerinde olduğu gibi turkuvaz mavisi sularıyla bilinir. Kızılçam, endemik bir ağaç türü olan Kasnak meşesi (Quercus vulcanica) ve çınar, milli parkın başlıca ağaç türleridir. Otsu flora bakımından da zengin olan milli park, sazan, tatlı su levreği ve ıstakozu sucul fauna türleri ile tilki, sansar, yaban domuzu, tavşan, sincap, kirpi gibi memeli hayvan türlerine ve ötücü kuşlara sahiptir. Çevre halkının rekreasyon için yararlandığı milli park, peyzaj değerleri bakımından dikkat çekmektedir.

Kovada Gölü Milli Parkında Ne Yapılır?

Zengin Bitki Örtüsünü inceleyebilir, göl manzarasının keyfini çıkarabilir, kampçılık, doğa yürüyüşü, piknik, olta balıkçılığı, fotoğrafçılık gibi hobilerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kovada Gölü Milli Parkında Ne Yapılmaz?

Kovada Gölü Milli Parkında çevreyi kirletmek ve av yapmak yasaktır. Her ne kadar bölgede kaçak avcılar bulunsa da Kovada Gölü Milli Park kapsamında olduğundan av yapmak kesinlikle yasaktır. 


Kovada Gölü Milli Parkında dikkatinizi çekecek ilk şeylerden biri "Dikkat Edin Yabani Hayvan Çıkabilir" tabelası olacaktır. Ancak bizim ziyaretimizde kızıl sincaplar, orman bülbülleri, mekeler, yaban ördekleri, şahinler ve keçiler dışında her hangi bir yabani hayvana rastlamadık. Ancak yinede bölgede gezinirken yaban domuzlarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bölgenin noktasal koordinatları: 37°37'09.79''K - 30°52'14.74''D

Isparta'ya veya Antalya'ya yolunuz düşerse mutlaka Kovada Gölü Milli Parkına rayın. Asla pişman olmayacaksınız!!!

İşte Kovada Gölü Milli Parkından Sizin İçin Çektiğimiz Diğer Fotoğraflar:
0 yorum:

Yorum Gönder