29 Aralık 2015 Salı

Antalya City Blog Burdur Arkeoloji Müzesi'ni Ziyaret Etti
Eğer Sagalossos, Kybra, Kremna ve Afrodisias inanılmaz arkeolojik siteleri keşfetmek istiyorsanız, Burdur Müzesi başlamak için harika bir yerdir. Bu sitelerin her birinden çoğu parçalar Burdur Arkeoloji Müzesi'nde sergilenmektedir.

Hadrian, Marcus Aurelius ve Zeus devasa kafaları vardır.

1. Bahçe (Açık Sergi): vb Frig, Hellenistik, Roma heykelleri, mezar stelleri, çeşitli mimari nesneler, mezarlar ve mezar taşları, kitabeler eksik, yüksek kabartmalar, Bizans ve Osmanlı Times müze bahçesinde sergilenmektedir.

2. Heykeli Hall: Hemen hemen tüm bu salonda sergilenmektedir anıtların 18. yüzyılda Burdur Bucak İlçesi sınırları içinde Kremna antik kentinden getirilen oylandı. Bu anıtlar, bir Büyük ve Küçük Athena, Hygieia, Leto, Apollon, Nemesis, Dionysos, Aphrodite ve giyimli kadın heykeli, yüksek sanatsal değeri hepsini içerir.

3. Küçük Anıtlar Salon: Bu salonda anıtlar kronolojik sıraya göre düzenlenmiştir. Kuruçay - - Bu salonda sergilenen eserler arasında, Geç Neolitik, Erken Geç Kalkolitik ve ve Hacılar yürütülen kazılarda bulunan Erken Bronz yaştan anıtlar vardır Höyücek tümülüsler, toprak, boyalı ve Frig Demir Çağı ve boyasız kaplar, Pers, Helenistik, Roma ve Bizans Dönemleri, Tanrıça heykelcikleri, taş ve bronz baltalar ve diğer araçlar, süs eşyaları, kozmetik malzeme, rhyton gemiler, mühürler ve mülkiyet ve hukuki kavramlar, petrol temsil silindirik pulları - lambaları ve kalıpları, metal tanrı heykelcikleri, bronz atlet heykelleri, sikkeler ve güzel heykel bulguları ve bu son on yıl ülkemizin en büyük arkeolojik kazı sitelerinden biri olmuştur Sagalassos antik kentinde, kazılarında keşfedilen diğer küçük buluntular.

Burdur Müzesi 1956 yılında inşa edilmiş, bu küçük; Ancak, anıtlar çok sayıda satın aldı. Arkeolojik kazılar (Hacılar, Kuruçay, Höyücek, İncirhan, Bubon ve Sagalassos merkezleri) sonucunda, müzede taşınır kültür varlıklarının sayısı, müsadere, bağış ve satın alma yoluyla elde edilenler ile, 1997 yılında 52.941 ulaşmıştır. Bu anıtların 18,521 tanesi 29,765 sikke ve bunların 4,655 etnografik kültürel anıtlar vardır arkeolojik bulunmaktadır. Neolitik Çağ'dan başlayarak her yaş ve dönem, en güzel örneklerindendir bulmak mümkündür.

Özellikle, Sagalassos hiçbir ziyareti Burdur Arkeoloji Müzesi kontrol etmeden tam olurdu.

2008 yılında, Burdur Müzesi Yılın Avrupa Müzesi'nde özel bir ödüle layık görüldü.


Saatler ve Kabul

Burdur'da Arkeoloji Müzesi Kabul sadece 5 Türk Lirasıdır. Müze açık (Pazartesi hariç) her gün 08.30-17.30 olan (Kış Perriod / 16 Ekim-14 Nisan) ve 09.00-19.00 (Yaz Perriod / 15 Nisan - 15 Ekim)

Nasıl Gidilir?
Burdur şehir merkezinde müze.
Adres:
Halk Pazarı Sokak No: 1 | Burdur Merkez, Burdur, Türkiye 

Tel: +90 248 233 10 42Daha fazla bilgi için:

0 yorum:

Yorum Gönder